Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

Fizjo w pracy, ale można też po pracy

Sportgas proponuje program "Fizjo w pracy" dedykowany do pracodawców i pracowników, którzy realnie chcą zadbać o zdrowie.
To się opłaca.  

ból pleców

Czy wiesz, że w Polsce bóle pleców są jednym z najczęstszych powodów wizyt w gabinetach lekarskich, a schorzeniami kręgosłupa uzasadniana jest ponad połowa wniosków o rentę i co trzecie zwolnienie lekarskie?
Najbardziej narażonymi na schorzenia kręgosłupa są pracujący przy komputerze. Długotrwała praca siedząca, nieprawidłowa postawa ciała oraz stres skutkują przeciążeniem mięśni. To boli i wpływa niekorzystnie na samopoczucie. Wywołuje rozdrażnienie i zmęczenie, a także negatywne emocje takie jak: niepokój, gniew i depresja. Ból pleców staje się chorobą przewlekłą. Pora to przerwać.
PROGRAM
Celem programu jest zwalczanie istniejących dolegliwości oraz dzięki odpowiednim działaniom niedopuszczenie do ich powstawania. Składa się on z trzech wzajemnie uzupełniających się elementów:

 • pozyskania odpowiedniej wiedzy celem wykształcenia prawidłowych nawyków,
 • terapii z masażem,
 • kształtowania wytrzymałości, gibkości i świadomości własnego ciała poprzez ćwiczenia fizyczne.

Program autorski Dominika Kupki skierowany jest przede wszystkim do pracodawców. Jego realizacja poprawi stan zdrowia pracowników i ich samopoczucie. Ograniczy ilość zwolnień lekarskich i zwiększy wydajność pracy. Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani fizjoterapeuci z doświadczeniem praktycznym. Niemalże wszystkie zorganizowane mogą zostać w miejscu pracy.

Wiedza
WIEDZA

Kręgosłupa nie wymienimy. Musimy zatem wiedzieć jak o niego dbać. Lepiej rozumieć własne ciało. Dowiedzieć się jak unikać przeciążeń w pracy i życiu codziennym. Nauczyć się samodzielnie dbać o swoje zdrowie. W trakcie cyklu 5 spotkań omawiane będą m.in. budowa i funkcjonowanie kręgosłupa oraz stawów kończyn, powstawanie dolegliwości mięśniowo-szkieletowych, a także  możliwości obrony przed nimi. Przeprowadzone zostaną pokazy przykładowych ćwiczeń przy stanowisku pracy.


terapia

TERAPIA
Masaż w miejscu pracy staje się coraz bardziej popularny. Wykonywany jest na profesjonalnym krześle. Pozwala na pełen komfort bez konieczności rozbierania się i stosowania olejków. Terapeuta skupia swoją uwagę przede wszystkim na okolicach: kręgosłupa, barków, karku, ramion i głowy. Już 15 minut pozwala na relaks i regenerację sił. Zmniejsza ból i poprawia przepływ krwi oraz zdolność koncentracji. Oferta nie wyklucza także masażu klasycznego, relaksacyjnego czy leczniczego. Do tego wszystko może być wykonywane w firmie

 ćwiczenia
ĆWICZENIA     

Ćwiczenia przy stanowisku pracy dobrano pod kątem zagrożeń pracy biurowej dla układu ruchu. Rozciągają i rozluźniają mięśnie będące w nadmiernym napięciu. Wzmacniają inne, niezbędne dla prawidłowej stabilizacji kręgosłupa. Nie przeciążają organizmu. Można od razu wrócić do pracy. Nie wymagają zmiany stroju. Osobom starszym proponujemy ćwiczenia mniej intensywne.

ERGONOMIA STANOWISKA PRACY       

ergonomia stanowiska pracy
W pozycji siedzącej spędzamy zbyt wiele czasu. Nie tylko w pracy. Przestrzeganie kilku poniższych zasad może znacząco poprawić stan naszego zdrowia.

 • Często zmieniajmy pozycję.
 • Nie garbmy się.
 • Siedząc zachowujmy naturalne krzywizny kręgosłupa.
 • Podpierajmy plecy zwłaszcza w odcinku lędźwiowym.
 • Unikajmy unoszenia barków i wysuwania ich oraz głowy do przodu.
 • Wystrzegajmy się niesymetrycznych ruchów i pozycji.
 • Oparcie odchylajmy lekko do tyłu.
 • Górną krawędź ekranu monitora utrzymujmy minimalnie poniżej linii oczu.
 • Przedramiona opierajmy na podłokietnikach.
 • Zachowujmy co najmniej kąt prosty w stawie kolanowym.
 • Trzymajmy stopy na podłodze lub podnóżku.
 • W czasie krótkich przerw w pracy wykonujmy kilka z rekomendowanych, prostych ćwiczeń.
 • To wszystko faktycznie działa!

Ponadto spędzajmy aktywnie jak najwięcej czasu. Podreperowanie zdrowia w przyszłości może okazać się bardzo kosztowne i czasochłonne. Zadbajmy więc o nie dzisiaj. Zapobiegajmy, jakże wielce prawdopodobnym, późniejszym dolegliwościom kręgosłupa i narządów ruchu. Oferta Sportgas pozwoli o wiele dłużej korzystać z życia w pełni zdrowia. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: fizjowpracy@sportgas.pl.