Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

Relacja z Regat żeglarskich Sportgas Sailing Cup 2023 o Puchar Prezesa PGNiG TERMIKA SA

- Wspaniałe żeglowanie. Świetna organizacja, znakomita pogoda żeglarska - stwierdził sędzia regat Sportgas Sailing Cup 2023 o Puchar Prezesa PGNiG TERMIKA Jacek Paluszkiewicz.
(2302)
W weekend 26-28 maja br. ponad 50 osób uczestniczyło w regatach o Puchar Prezesa PGNiG TERMIKA SA. Żagle rozwinęliśmy na Jeziorze Zegrzyńskim!
(2093)
Płyń szybciej niż przeciwnik
Pogoda rozpieszczała nas od początku. Piotr Lewandowski, dyrektor sportowy regat podkreślał jeszcze przed rozpoczęciem piątkowych startów treningowych, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, a „łódki są niewywrotne, a sternicy doświadczeni”.
(2026)
Organizatorzy zadbali ponadto o to, żeby wszyscy uczestnicy zostali ubezpieczeni, a przeprowadzenie regat przekazali w ręce znawców żeglarstwa. Podczas regat ścigano się na jachtach Raptor 26. 8 metrów długości kadłuba 2,5 tony, 6 węzłów prędkości. Ożaglowanie grot + fok 31 m2. Udostępniony sprzęt był zadbany i w pełni wyposażony, a obsługa chętna do pomocy.
Przed startem dało się wyczuć sportowe emocje. Nie brakowało osób, które nad Zalew Zegrzyński przyjechały z całej Polski. Wielu z nich to doświadczeni żeglarze, którzy w tych regatach startowali także w poprzednich latach.
(2138)
Pogoda rozdawała karty
W sobotę, w dniu regat wszyscy od rana patrzyli z zachwytem w niebo. Na Jeziorze Zegrzyńskim przywitał nas bowiem przyjemny regatowy wiatr 4-12 węzłów, 2-6 m/s, kierunek północny, skręcający na wschodni. Było bez opadów i gwałtownych szkwałów.
(2111)
Na wodzie w dniu regat zameldowało się 10 załóg. Podczas odprawy organizatorzy przypomnieli podstawowe przepisy regatowe, pokazali też jak została ustawiona trasa, a także jak wygląda procedura startowa. - Patrzcie na flagi, wsłuchujcie się w sygnały dźwiękowe – namawiali organizatorzy. Rozegrano pięć wyścigów finałowych. Pływało się przyjemnie i pod kontrolą. Nie było strat w sprzęcie, łódki na siebie nie wpadały.
(2112)
Znanego w środowisku żeglarskim sędziego Jacka Paluszkiewicza spytaliśmy, czy takie wydarzenia jak te organizowane przez Sportgas w maju każdego kolejnego roku na Jeziorze Zegrzyńskim, mogą zachęcić ludzi do uprawiania żeglarstwa?
- Bardzo kocham żeglarstwo. Każda forma żeglowania jest dla mnie dobra. Mieliśmy wspaniałe warunki do żaglowania. Takie wydarzenia jak dzisiejsze są reklamą żeglarstwa – powiedział Jacek Paluszkiewicz. - Na pogodę, jak wiadomo nie mamy wpływu. Tym razem wygraliście los na loterii – podkreślał.
Nagrody dla najlepszych
- Uczestnicy regat byli po ich zakończeniu dość mocno zmęczeni. Wszyscy jednak podkreślali znakomitą organizację i wyrównany poziom regat. O pierwszych miejscach decydowały niewielkie różnice punktowe. Na najwyższym stopniu podium stanęła załoga PGNiG Termika Zarząd Sailing Team.
(2430)
Drugie miejsce zajęła PGNiG Termika 2 HR Sailing Team.
(2421)
Trzecie miejsce zajęła załoga MFiPR Sailing Team.
(2416)
(Klasyfikacja generalna – u dołu tekstu). Zwycięskie załogi otrzymały okolicznościowe puchary oraz nagrody rzeczowe, m.in. pneumatyczne kamizelki żeglarskie, akcesoria żeglarskie. Wszyscy uczestniczy otrzymali ponadto okolicznościowe koszulki żeglarskie, które, jak zachwalali organizatorzy „dobrze się nosi cały rok i dobrze też wyglądają na evencie”.
IMG_20230526_123652
Zapraszamy na Mazury i nad Bałtyk
Regaty na Jeziorze Zegrzyńskim były pierwszym wydarzeniem z cyklu. Przekonaliśmy się kolejny raz, jak wielka #Pasja i pozytywna #Energia rodzi się w trakcie współpracy wewnątrz kilkuosobowych załóg. A dynamiczna i wciągająca rywalizacja na falach to wspaniała recepta na aktywny #Relaks.
Właśnie na aspekt współpracy, tak w załodze, jak i w całej grupie kapitałowej, zwróciła uwagę biorąca udział w regatach Iwona Waksmundzka-Olejniczak, członek Zarządu ds. Strategii i Zrównoważonego Rozwoju Orlenu.
- Dziękuję za zaproszenie. Cieszę się, że mogłam z Wami żeglować. Sporo emocji. Świetna przygoda. Jesteśmy z różnych środowisk. Są wśród nas też ludzie spoza naszej grupy kapitałowej. Wspólne spotkania, wspólne doświadczanie emocji i pokonywanie barier, też takich czysto ludzkich, to najlepszy team building – powiedziała Iwona Waksmundzka- Olejniczak. - Mam nadzieję, że takich inicjatyw będzie przybywać i dołączać do nich będą kolejni pasjonaci sportu – dodała.
W podobnym tonie wypowiedziała uczestniczka regat, biorąca udział w ceremonii rozdania nagród - Elżbieta Bugaj, prezes PGNiG Termika: - Żeglarstwo uczy współpracy, koncentrowania się na wspólnym celu. Takie wydarzenia są znakomitą okazją do wzajemnego poznania się i wzmocnienia relacji – podkreślała Elżbieta Bugaj, która podziękowała także organizatorom wydarzenia za przygotowanie „rywalizacji na najwyższym poziomie”. - Jestem pod wrażeniem. Będziemy wspierać regaty, a także pozostałe inicjatywy sportowe w kolejnych latach – zadeklarowała.
(2014)
W roku 2023 społeczność żeglarska skupiona wokół Sportgas Sailing Team spotka się niebawem (23-25.06) na Mazurach nad Jeziorem Roś, tj. na regatach o Puchar Prezesa Polskiej Spółki Gazownictwa. Potem czeka nas Zatoka Gdańska, najpierw regaty wewnętrzne o Puchar Prezesa Gaz-systemu, a potem podsumowujące cykl Sportgas Sailing CUP 2023 w Górkach Zachodnich (Gdańsk) 15-17.09. 2023. Zapraszamy!
Tekst: Sportgas, fot. Jacek Siwek i Piotr Żurek

KLASYFIKACJA GENERALNA REGAT:
1.       PGNiG Termika Zarząd Sailing Team
2.       PGNiG Termika 2 HR Sailing Team
3.       MFiPR Sailing Team
4.       Orlen Sailing Team
5.       GAZ-SYSTEM Sailing Team
6.       Sportgas Sailing Team
7.       PGNiG Termika 1 Sailing Team
8.       PSG Shark Sailing Team
9.       PSG 2 Sailing Team
10.     PSG 1 Sailing Team
HR Trofeum