Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

Rowerem przez nadbużańskie mokradła i Puszczę Białą

Piękny sobotni dzień, 27 kwietnia 2024 r., sekcja rowerowa spędziła - a jakże! - na dwóch kółkach, pokonując kolejną, już XXI SETKĘ. Trasa (https://www.strava.com/routes/3143822991174263170) rozpoczynająca się w miejscowości Łacha w okolicach Serocka została wytyczona w kierunku Wyszkowa, wzdłuż Bugu.
2
3
Niestety, dość szybko okazało się, że nadbużańskie tarasy zalewowe o tej porze roku są w dużej mierze nieprzejezdne. Spowodowało to konieczność poszukiwania objazdów i forsowania zalanych dróg. Dla jednego śmiałka zakończyło się to koniecznością kontynuowania rajdu w kompletnie przemoczonych butach. Trudności na szlaku rekompensowały nam przepiękne widoki na łąki, trzcinowiska, liczne rozlewiska i starorzecza rozciągające się w szerokiej dolinie Bugu.
4
5
Tuż przed Wyszkowem mieliśmy okazję podziwiać pięknie usytuowany na zielonym wzgórzu Pałac Skarżyńskich w Rybienku Starym. Często bywał tu przedstawiciel polskiej cyganerii, znany dziś na całą Polskę Cyprian Kamil Norwid. W Wyszkowie obowiązkowo obejrzeliśmy barokowy Obelisk Wazów, ufundowany w 1655 roku przez króla Jana Kazimierza, oraz Sanktuarium św. Idziego.
6
W połowie trasy przyszedł czas na obiad. Tym razem delektowaliśmy się świeżą rybką w smażalni na łowisku Jegiel w Rybakówce. Żałowaliśmy, że nie zabraliśmy ze sobą smardzy, które widzieliśmy na trasie. Poprosilibyśmy o przyrządzenie z nich ekskluzywnego dodatku do ryby. Druga część trasy, wiodąca przez Puszczę Białą, wynagrodziła nam trudy, jakie spotkały nas na mokradłach. W większości doskonała szutrowa nawierzchnia dróg wiodących przez dostojny las szybko doprowadziła nas do brzegów Narwi, a stamtąd już tylko kawałek dzielił nas od mety. Momentami było ciężko, ale przygoda jak zawsze wspaniała.
Gratulacje dla kolejnego rowerowego legionisty. Tym razem Czarek dostąpił zaszczytu noszenia naszej szarej koszulki.
Do zobaczenia na kolejnym rajdzie - tym razem długo oczekiwane „Dwie Mierzeje”.
7