Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

Zapraszamy na rowerową SETKĘ polami bitwy nad Bzurą

Zapraszamy na rajd rowerowy do Sochaczewa – Polami Bitwy Nad Bzurą.
Trasą czerwcowej „setki”, ruszymy na Pola Bitwy Nad Bzurą https://www.strava.com/routes/3218215001886757470 , https://pl.mapy.cz/s/mafahutuba
Bitwa nad Bzurą była największym starciem zbrojnym kampanii polskiej 1939. Została ona stoczona przez dwie polskie armie – „Poznań” (gen. Tadeusz Kutrzeba) i „Pomorze” (gen. Władysław Bortnowski) z niemieckimi 8 Armią (gen. Johannes Blaskowitz) i 10 Armią (gen. Walter von Reichenau) z Grupy Armii Południe „Süd” (gen. Gerd von Rundstedt). Bitwa miała wyjątkowe znaczenie, ponieważ Polacy wykazali inicjatywę i byli stroną atakującą.
Start 15 czerwca 2024 r. o godzinie 9:00 na parkingu pod dworcem kolejowym w Sochaczewie. Ponieważ Sportgas promuje w tym sezonie zachowania ekologiczne, zachęcamy aby na miejsce dojechać Kolejami Mazowieckimi (przyjazd pociągu do Sochaczewa 8:43).
Tuż po starcie wjadziemy na punkt widokowy w ruinach Zamku Książąt Mazowieckich https://www.zamkipolskie.com/sochaczew/sochaczew.html.
Z Sochaczewa udamy się Kampinoskim Szlakiem Rowerowym wzdłuż Bzury w kierunku Tułowic. Pod drodze przejedziemy koło Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli, kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie, w którym ochrzczono Fryderyka Chopina.
Na moście im. Generała Dywizji Tadeusza Kutrzeby oddamy hołd jego patronowi, który był twórcą i realizatorem zwrotu zaczepnego zwanego bitwą nad Bzurą. Zajedziemy na miejsce przeprawy żołnierzy Armii Poznań i Pomorze w dniach 16-19.IX.1939 gdzie stoi pomnik Bitwy nad Bzurą. W tym miejscu znajduje się także pomnik pamięci ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” dowódcy kompanii przeciwpancernej. Walczył on w bitwie nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej podczas przebijania się do oblężonej Warszawy.
Dalej, w Tułowicach obejrzymy dwór szlachecki w stylu klasycystycznym z ok. 1800 roku otoczony zabytkowym parkiem.
Dojeżdżając do Wisły skierujemy się na zachód rowerowym Szlakiem Wisły – Mazowsze. Doskonałymi szutrami dojedziemy aż do Rezerwatu Wyspy Zakrzewskie po drodze mijając jeszcze dwa rezerwaty: Kępę Rakowską i Antonińską.
Powrót w kierunku Sochaczewa VeoloMazowia nr 20 przez Wólkę Wysoką, Słubice, Iłów, Młodzieszyn.
Kulminacją rajdu, jeśli czas pozwoli, będzie zwiedzanie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą. https://www.muzeumsochaczew.pl/pl/
 Ponoć mają tam fajną kolekcję szabel WP.
Obiad w połowie drogi w Kebabie u Ahmeda w Iłowie, Rynek Staromiejski 9 - https://www.facebook.com/veeesh2700/.