Tegoroczny sezon żeglarski dobiegł końca, suszymy sztormiaki, odkładamy kalosze i czekamy do wiosny!
Miniony sezon był kwintesencją aktywności wodnej, sportowej rywalizacji oraz budowania i zacieśniania relacji wokół wspólnej pasji, jaką jest żeglarstwo. Dla członków sekcji żeglarskiej oraz wszystkich osób zaangażowanych w organizowane wydarzenia, był to czas pełen intensywnych przeżyć, rozwijania umiejętności i nawiązywania nowych znajomości. Sekcja żeglarska miała bardzo intensywny harmonogram, który zaangażował zarówno doświadczonych zawodników, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynali swoją przygodę z żeglarstwem.
Cykl regat Sportgas Sailing Cup
W minionym sezonie odbył się Cykl regat Sportgas Sailing Cup tradycyjnie już rozgrywany na różnych akwenach:
Jezioro Zegrzyńskie – Regaty o Puchar Prezesa PGNiG Termika
Jezioro Roś – Regaty o Puchar Prezesa Polskiej Spółki Gazownictwa
Jezioro Roś – Regaty o Puchar Prezesa Gaz-System
Zatoka Gdańska – Finałowe Regaty Sportgas Sailing Cup
Za każdym razem rywalizacja była zacięta a warunki pogodowe niejednokrotnie dodawały adrenaliny zawodnikom. Nie zabrakło emocji związanych z dramatycznymi zwrotami akcji, gdzie warunki pogodowe ulegały gwałtownym zmianom co zmuszało załogi i organizatora do szybkiego reagowania i adaptacji do nowych okoliczności. Regaty miały nie tylko sportowych charakter, ale były także doskonałą okazją do spotkań towarzyskich oraz budowania wspólnoty a także roztaczania wspólnych planów żeglarskich. Po zakończonych wyścigach często organizowano wieczorne ogniska, wspólne grillowanie, śpiewy i tańce.
Na koniec tegorocznego cyklu zadebiutowały nowe jednostki regatowe – jachty RS21 one design. Z roku na rok wzrasta poziom rywalizacji podczas regat Sportgas dlatego w tym sezonie organizatorzy zdecydowali się na wykorzystanie jachtów, którymi ściga się Ekstraklasa Polskiej Ligi Żeglarskiej. Małe, zwrotne i szybkie RS21, na pewno na długo pozostaną w świadomości zawodników Sportgas, ponieważ dają one mnóstwo frajdy i pozwalają na rozgrywanie wyścigów nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych.
Cykl regat Sportgas Sailing Cup nie mógłby się odbyć bez wsparcia partnerów tytularnych, którymi byli: PGNiG Termika SA, Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o., Gaz-System SA, Orlen SA, a także licznych partnerów wspierających.
Szkolenia regatowe, kursy na patent
Nieodłącznym elementem żeglarskiej aktywności dla członków sekcji jest edukacja. Organizowane przez Sportgas szkolenia na patent żeglarski dostarczyły nam nowych adeptów żeglarstwa. Nowi sternicy w pięknych okolicznościach przyrody, na mazurskich jeziorach oraz Jezioraku, od podstaw poznawali tajniki sztuki żeglarskiej, przeżywając wspaniałą przygodę na wodzie, o której przeczytać można w relacjach uczestników:
https://www.sportgas.pl/sekcje-sportowe/zeglarstwo-sportgas?view=article&id=581:ho-ho-ho-przechyly-i-przechyly&catid=26:aktualnosci
Nieco bardziej doświadczeni członkowie Sekcji żeglarskiej Sportgas, mieli kilka okazji do zaspokojenia swoich ambicji i podniesienia umiejętności regatowych. Szkolenia regatowe skupiały się na technikach wyścigowych, optymalnym prowadzeniu jachtu, trymowaniu żagli i doskonaleniu pracy załogi. Uczestnicy realnie mogli ocenić postępy startując w cyklu regat i walczyć o jak najwyższe pozycje.
Warszawska Liga Żeglarska
Najbardziej aktywni i ambitni członkowie Sekcji Żeglarskiej zmotywowanie ubiegłorocznym bardzo dobrym startem w Trójmiejskiej Lidze Żeglarskiej w tym sezonie próbowali swoich sił w Warszawskiej Lidze Żeglarskiej (WLŻ). Rozgrywana na wodach Jeziora Zegrzyńskiego WLŻ to kolejny krok w profesjonalizacji zmagań sportowych Sportgas. Tegoroczny sezon ligowy odbywał się w świetle zmian organizacyjnych w Polskiej Lidze Żeglarskiej. Zlikwidowano Drugą Ligę a jej zawodnicy mogli startować w Ligach Regionalnych, do których należy WLŻ. Taki zabieg podniósł poziom rywalizacji co przełożyło się na wyniki bardziej amatorskich załóg.
Kolejnym wyzwaniem dla zawodników była nowa flota regatowa, WLŻ jako jedyna liga w Polsce (pozostałe ścigają się na RS21) rywalizuje na jachtach klasy TOM28, jednostkach o wspaniałej historii, gdyż zaprojektowane zostały jako jednostki treningowe do słynnego America’s Cup. Długość 28 stóp i powierzchnia żagli 40 m2 na wiatr oraz spinaker 50 m2, stanowiły dla zawodników ogromne wyzwanie. W ramach WLŻ rozegrano 4 rundy składające się z dwóch dni regatowych każda. Zawodnicy Sportgas poświęcili dużo czasu na dodatkowe treningi aby w ogóle móc opanować prowadzenie tego wymagającego jachtu. Treningi z tygodnia na tydzień przynosiły widoczne efekty, jednak do odnoszenia sukcesów na takim szczeblu regatowym należy poświęcić dużo więcej czasu i zbudować stabilną i pewną załogę.
Udział Załogi Sportgas w Warszawskiej Lidze Żeglarskiej był możliwy dzięki wsparciu partnera PGNiG Bio Evolutioin.
Żeglarskie zakończenie sezonu
W ostatni weekend września żeglarze ze Sportgazu wyszli na wodę po raz ostatni w tym sezonie.
Sekcja żeglarska to nie tylko regaty i zmagania sportowe ale również pasja i relaks, dlatego wzorem ubiegłego roku Sekcja Żeglarska na zakończenie sezonu zorganizowała Rejs szkoleniowy oraz Flotyllę żeglarską.
Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich łącznie 12 załóg (6-8 osób każda), miało okazję do beztroskiego relaksu, pogłębiania swojej pasji, czerpania radości z żeglowania i doskonalenia swoich umiejętności. Czasem jednak beztroska i relaks musiały ustąpić rozsądkowi, opanowaniu i wyobraźni ponieważ warunki pogodowe nie rozpieszczały uczestników i konieczne było refowanie żagli. Wieczorami uczestnicy odwiedzali mariny: Przystań Nautica, Sztynort oraz Wilkasy, gdzie mieli możliwość korzystania z tawern oraz już tradycyjnego udziału w Festiwalu „Nie kiepuj do wody”. Udział w żeglarskim zakończeniu sezonu był doskonałą okazją do budowania i zacieśniania relacji wewnątrz sekcji oraz pomiędzy pracownikami spółek energetycznych.
Przynależność do sekcji to nie tylko żeglarstwo jako dyscyplina sportowa. To także możliwość uczestnictwa i tworzenia społeczności pasjonatów, dla których wspólna przygoda na wodzie jest źródłem satysfakcji i radości. Sekcja żeglarska Sportgas stwarza doskonałe warunki do budowania relacji opartych na zaufaniu, współpracy i wspólnym celu, co sprawia, że jej członkowie często stają się grupą bliskich sobie osób.